09.01.2017 01:00

Ali Or Yazdı: Geçmiş 2016, Gelecek 2017 Üzerine

2017'ye girerken, Dark Passage CS:GO

Buzz » Oyun Haberleri » 2017'ye girerken, Dark Passage CS:GO


Dark Passage CS: GO, 2016’da Counter-Strike sahnesine güçlü bir kadroyla geri döndü. İlk aşamada Buğra “Calyx” Arkın, Bora “Maiko” İğci, Ufuk “SasuKe” Göktaş, Özgür “woxic” Eker ve Azmican “asmo” Berberoğlu’ndan oluşan ekip, Eylül'de asmo’nun koç görevini üstlenip Muhammed “mini” Salman’ın kadroya dahil edilmesiyle 2017’ye taraftarlarının umutla bakmasını sağlayan başarılı döneme girdi.

Son değişikliğe kadar moral bozan turnuvaların arasında sadece önce Türkiye, sonrasında Orta Doğu ve Afrika elemelerini geçerek katılma hakkı kazanılan WESG 2016 Global Finalleri ön plana çıkıyordu. Yeni kadro ilk günlerinde ESWC 2016 Doğu Avrupa elemeleri ve DreamHack Winter 2016 elemelerinde iyi performans göstererek gelecek için umutlandırdı. Ekim ayının son günlerindeyse Dark Passage fırtına gibi esmeye başladı.

Ekim 2016, Türk CS:GO’su için hiç kuşku yok ki bir dönüm noktası. The World Championship 2016’da zafere ulaşan milli takımımız hem kulüp takımlarında oynayan oyuncularımıza özgüven aşıladı hem de ülkemizde elektronik sporlara karşı bakış açısını iyileştirdi. Şampiyon kadroda Dark Passage, Calyx ile temsil ediliyordu ve şüphesiz, bu şampiyonluk Calyx’in olduğu kadar Dark Passage’daki takım arkadaşlarının da geleceğe dair planlarında olumlu gelişmelere sebep oldu.

TWC zaferi sonrası Dark Passage’ın ilk turnuvası ELEAGUE Majör’ün, Avrupa Minörü’nde katılım için düzenlenen elemeleriydi. Köklü LDLC ekibine karşı 16-14 mağlup olunan bu elemeleri saymazsak, 2016’nın geri kalanı tek kelimeyle özetlenebilir: muazzam.

28 Ekim'deki haftalık mini turnuva Quickshot Arena #27 zaferi hem ekibin ilk zaferi oluyor, hem de “muazzam dönem”in başlangıcını işaret ediyordu. O tarihten yıl sonuna kadar takım sırasıyla Quickshot Arena #28, #29, #30, ESEA Premier Sezon 23, Vitalbet Balkan Pro League, CS GO: Champions League Sezon 5 ve DreamHack Las Vegas 2017 Avrupa Açık Elemeleri’ne katıldı ve hiçbirinde kötü bir grafik çizmedi.

Bu süreçteki üç Quickshot Arena’dan birincilik, Vitalbet Balkan Pro League’den ise ikincilik çıkaran Dark Passage, DH Las Vegas Avrupa Açık Elemeleri’nde kapalı elemelere katılma hakkı kazanan sekiz takımdan biri olmayı da başardı. 16 takımlı CS GO: Champions League Sezon 5’teki yarı final ise diğer turnuvalardaki sevinci yaratmadı ancak bu sonuç, bir başarısızlık olarak görülemez.

Ekim sonundan 2017’ye kadar süreçteki tek keşke, ESEA Premier Sezon 23’teki 9.luk olarak gösterilebilir. Son hafta maçı mağlubiyet değil galibiyetle sonuçlansa Dark Passage ilk sekiz takım arasında yer alacak ve playofflara katılma hakkı kazanacaktı. Kim bilir, belki de o playofflar DP’yi ESEA Sezon 23 Global Challenge’a oradan da ESL Pro League Sezon 5’e taşıyabilirdi.

Neticede henüz 5 Ocak'ta normal sezonu zirvede bitiren Kinguin, bu serüveni sonuçlandırarak ESL Pro League Sezon 5’teki yerini ayırttı. Normal sezon ikincisi LDLC ise PENTA ile yapacağı maçı kazanması halinde Kinguin’e katılacak. Yine de Dark Passage’ın 9. olurken ELEAGUE Majör’de “efsane” statüsünde yer alacak Gambit, Finlandiya ekibi ENCE ve orta seviye turnuvaların müdavimi ALTERNATE aTTaX’ı geride bıraktığını düşünecek olursak bu sonuca kötü diyemeyiz.

2017 Dark Passage CS: GO için enteresan başlayacak. 9 Ocak'ta DreamHack Las Vegas 2017 Kapalı Elemeleri’nde G2 ile karşılacak olan temsilcimiz, Adil “ScreaM” Benrlitom ve Richard “shox” Papillon gibi küresel yıldızlara sahip rakibi karşısında zor anlar yaşayacaktır. Zorluk seviyesi en üst düzeydeki bu maçta alınacak bir mağlubiyet moralleri muhakkak bozacaktır. Fakat on binlerce taraftarı olan G2 gibi bir takımla maç yapmak aynı zamanda on binlerce insanın Dark Passage CS:GO takımını tanıması anlamına da geliyor.

Üst üste gelen başarılar güzel, fakat rehavete kapılmamak gerekiyor. Dark Passage, henüz hedeflediği ve hak ettiği yerin yakınlarında bile değil. O noktalara gelebilmek içinse yapılması gereken şey basit: sürekli gelişmek.

Bunu gerçekleştirmek için takımın önünde yerel rakibi Space Soldiers gibi önemli bir örnek var. Evet, Space Soldiers da henüz nihai hedefine ulaşmış değil ancak son iki yıldaki gelişim onları müthiş bir örnek yapıyor. Hatırlayın, zamanında yavaş fakat sürekli gelişen Space Soldiers kadrosunda iki değişikliğe birden giderek Ahmet “paz” Karahoca ve Engin “ngiN” Kor’u transfer etmişti. İki transfer de takımın tırmanış hızını arttırsa da özellikle paz birkaç aylık bir süreçte bir anda Avrupa’da da tanınan bir oyuncu haline geldi. Takım genelinde de önemli ekiplerin katıldığı turnuvalarda birkaç maç galibiyetinden öteye gidilmeye, şampiyon olunmaya başlandı. (Bakınız: Ali Or Yazdı: Zirve Yolunda Yeni Dönem)

Fakat bu, nihai hedefe ulaşmak için yeterli değildi ve bir değişiklik daha yapılarak Tugay “TuGuX” Keskin yerine Engin “Maj3r” Küpeli takıma kazandırıldı. Dark Passage da her ne kadar başarılı olsa da gerektiğinde “çok iyi” için “iyi”den vazgeçme kararını verebilmeli.

Şu an "fragpower" olarak potansiyeli inanılmaz olan bir üçlüye sahip Dark Passage: Calyx, mini ve w0xic. Şimdiye kadar katıldıkları turnuvalarda da takım olarak değişime ihtiyaç olmadığı sinyalleri verildi. Fakat 9 Ocak'ta ki G2 maçıyla başlaması kesin görünen üst seviye maçlarında aksayan bölgeler olursa biraz makyavelist davranmak gerekebilir.

Dark Passage CS: GO, artık tırmanışında kilit bir noktaya geldi. Bu noktadan sonra yapılacak büyük bir hata bir serbest düşüşe sebebiyet verebilir ama öte yandan iyi yönetilecek bir süreçle DP’nin istikrarlı bir şekilde başarı yakalayan bir takıma evrilmesi de söz konusu. Hem yönetim hem de oyuncular profesyonel düşünmeli, sıkı ve disiplinli çalışmalı. 2017’yi Dark Passage CS:GO özelinde düşünmek heyecan verici. 12 aylık süreçte hayal edilenler önce hedefe sonrasındaysa gerçeğe dönüşebilir.

Son olarak, kişisel bir fikrimi ve şakayla karışık bir uyarımı yapmak istiyorum. Türkiye’de çok yetenekli oyuncular var fakat belirli bir noktadan sonra ki bu nokta aşağı yukarı dünyada ilk 20-25 takım arasında girmek, Türkiye’deki oyuncu havuzu bir adım daha atmak için yeterli olmayabilir. İşte o zaman yurt dışından takviye gerekebilir, hazırlıklı olmak için şimdiden genç yabancılar ile üst düzey oyuncuların kontrat durumlarını takip etmekte fayda var. Tabii ki kadrodaki oyuncular arasında İngilizce bilmeyenler için takımın destekleyeceği programlar uygulanmalı. 5 Türk’ten oluşan bir kadroyla devam edilmek istenilirse de şakayla karışık uyarım devreye giriyor. Günümüzde göründüğü kadarıyla Yaman “yam” Ergenekon, Tarik “tarik” Celik, Fatih “gob b” Dayik gibi oyuncuların getirilmesi zor, Türkiye’deki oyuncularla da bir adet top-20 takımı çıkabilir fakat Space Soldiers bir aksilik yaşamazsa top-20 takımda oynayacak 10 oyuncu bulmak zor olabilir. Space Soldiers’in son TuGuX – Maj3r hamlesini de göz önünde bulundurarak milli takım kadrosunu hatırlatıyor, DP yönetimine “Aman dikkat!” diyorum.

Not: Alex “karus” Sağlamoğlu – fnatic Academy. Takip edin, denize düşerseniz can simidiniz olabilir.

Yazar: Ali Or - @MaxxieCSGO

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ