11.01.2017 07:22

DreamHack Las Vegas Avrupa Elemeleri Sona Erdi

DP'nin de yer aldığı elemeler sonuçlandı

Buzz » Oyun Haberleri » DP'nin de yer aldığı elemeler sonuçlandı

DreamHack Las Vegas Avrupa Elemeleri’nde 16 takım, ilk 4’e girip turnuvaya katılabilmek için oynadı. Temsilcimiz Dark Passage’ın da yer aldığı elemeler sona erdi ve davet alan takımların dışında Las Vegas’ta yer alacak dört Avrupa takımı belli oldu: FaZe, Gambit, mousesports, fnatic.

450.000$ ödül havuzuna sahip turnuva, 15-19 Şubat'ta gerçekleştirilecek. ELEAGUE Majör’den sonraki ilk büyük turnuva olma özelliğiyle ön plana çıkan DH Las Vegas, takımların majör sonrası yapacağı muhtemel kadro değişikliklerinin etkilerinin görülmesi bakımından oldukça önemli olacak.


Takımların birçoğu, tatil sonrası ilk maçlarına elemelerde çıktı. Biz de bu fırsatı kaçırmadık ve her bir takımın nasıl göründüğünü birkaç cümleyle özetledik.

*FaZe Clan: Paralı asker topluluğu olarak değerlendirilen FaZe, Finn “karrigan” Andersen transferiyle 2016’nın sonlarına doğru nihayet turnuva kazanabilecek bir ekip konumuna gelmişti. Elemelerde Elements Pro Gaming’i 2-0, FlipSid3’ı ise 2-1 geçerek mutlu sona ulaştılar. EPG maçı bir kıstas sayılamaz fakat majördeki rakiplerinden FlipSid3’ı mağlup etmeleri iyiye işaret. Daha iyi olansa, bu galibiyeti nasıl aldıkları. FaZe, FlipSid3’ı geçerken her bir oyuncusundan verim alarak kuruldukları günden beri yıldız oyunculara sahip olmalarına rağmen takım olamama sorunlarını atlatmış gibi göründü. Aleksi “allu” Jalli’nin önemli anlarda performansını yükseltmesiyse yüzleri güldürmüş olmalı.

*Gambit: Elemelerde birçok güçlü takım olduğunu düşünürsek, Gambit’in kolay kuralar çektiğini söyleyebiliriz. İlk turda Norveçli Norse’u 16-11 ve 16-10 ile, beklendiğinden zor geçtiler. İkinci turdaysa Pride’ı 2-1 ile mağlup ettiler. Neticede turnuvaya katılım hakkı kazandılar fakat oyunları pek ışık vermedi. Özellikle Pride maçında, kendi haritaları Overpass’ı nispeten zayıf rakiplerine karşı 16-14 kaybetmeleri majör öncesi kaygılandırdı. Yine bu maçta Danylo “Zeus” Teslenko’nun etkisiz oyunu da endişe verici noktalardan.

*mousesports: Kağıt üzerinde mousesports daima başarılı olması gereken bir takım. Nikola “NiKo” Kovac gibi bir süperstar ve Chris “chrisJ” kalibresindeki bir AWPer ile başarıya ulaşmalarını çok uzun bir süredir bekliyoruz ama olmuyor, olacak gibi de görünmüyor. Elemelerde BIG’e karşı zorlandılar, HellRaisers’a karşıysa rahat bir galibiyet aldılar. Bu bile mousesports’un neden büyük turnuvalarda arada gelen küçük başarılarla yetindiğini kanıtlıyor. 2017’ye 2016’yı bitirdikleri kadroyla girseler de değişimin ayak sesleri sonuna kadar hissediliyor. Gitmesi en muhtemel isimse Denis “denis” Howell.

*fnatic: fnatic’in ilk turda zayıf Japaleno’yu rahat geçmesi dünyanın en olağan olayıydı. Şaşırtıcı olan, ikinci turda G2’yu 16-4 ve 16-9 ile daha da rahat geçmeleri. Olof “olofmeister” Kajbjer – Dennis “dennis” Edman ikilisi takmın vurucu timi olarak bekleneni ve fazlasını veriyor. Freddy “KRIMZ” Johansson da destek nasıl oynanırın kitabını yazıyor ancak fnatic, görünen o ki, eski günlerine dönecekse Simon “twist” Eliasson’un performansını yükseltmesi, Joakim “disco doplan” Gidetun’un ise takımın yıldızlarına ayak uydurması gerekiyor.

*FlipSid3: Enteresan bir takım FlipSid3. Hem majör kaçırmıyorlar, hem de majör dışında başarıya çok uzaklar. 2016’nın son aylarını pasif geçirmeleri majöre yoğun hazırlandıkları düşüncesini ortaya çıkarmıştı fakat kazandıkları Heroic ve kaybettikleri FaZe maçlarında kendi harita seçimlerinde mağlup olmaları majöre sayılı günler kala kafaları karıştırdı. Yine de FlipSid3’ı yabana atmayalım, kim bilir belki majöre sakladıkları numaralar vardır.

*PRIDE: Polonya ekibinin elemelerde başarıya ulaşması çok düşük bir ihtimaldi. GODSENT ile eşleştiklerindeyse bu ihtimalin ortadan kalktığı düşünülüyordu ki sürpriz bir şekilde GODSENT’i elemeyi başardılar. 2016’nın başarılı takımlarından Gambit’e karşı kaybetseler de en azından bir harita kazanmayı başardılar. 2017’nin ilk günlerinde kıtasal bir takım haline gelebileceklerinin sinyallerini verdiler ancak kesin bir şey söylemek için henüz çok erken.

*HellRaisers: Tıpkı FlipSid3 gibi HellRaisers da majör öncesi alarm veren bir takım olarak göründü. Zayıf Tricked’a karşı harita seçimleri Train’de felaket bir oyunla 16-7 mağlup oldular fakat maçı 2-1 kazanarak ikinci turda mousesports’un rakibi oldular. Mousesports’a karşıysa bir varlık gösteremeyerek 16-9 ve 16-7’lik skorlarla elendiler. Majöre sakladıkları bir şeyler olabilir mi sorusu akıllarda ancak iki maçta da kendi haritalarını kaybetmeleri takım için utanç verici.

*G2 Esports: G2 ve EnVyUs oyuncularından çıkacak bir Fransız süper takımı dedikodusu G2’yu etkilemiş görünüyor. İlk turda Dark Passage’a karşı elenmenin eşiğinden dönen takım fnatic’e karşı iki haritada sadece 13 round kazanabildi ve DH Las Vegas’ın dışında kaldı.

*EPG: Doğu Avrupa’nın yeni ekibi Elements Pro Gaming, ilk ciddi sınavında hezimet yaşadı. FaZe karşı pek şansları yoktu fakat 16-2 ve 16-4’lük harita skorları takım için felaket demek. Savelii “jmqa” Bragin ve Alexey “ub1que” Polivanov beklenildiği gibi ellerinden geleni yaptı. Bu ikiliye Vladyslav “arch” Svistov’un destek vermesi durumunda EPG’yi orta düzey turnuvalarda görebiliriz, zaten bu kadrodan 2017’de daha fazlasını beklemek haksızlık olur.

*Heroic: Profesyonel turnuvaları takip eden hemen herkesin bildiği fakat ellerinde asla kupa görmediği takımlar vardır. Heroic de bunlardan biri. Düzenli olarak orta-üst düzey turnuvalarda yer alan Heroic, hiçbir zaman turnuva kazanan bir takım haline gelmedi. Nikolaj “niko” Kristensen CS: GO’nun ilk yıllarındaki yıldız görüntüsünden uzak olsa da, Valdemar “valde” Björn Vangsa ile birlikte takımın umudu konumunda. FlipSid3’a mağlup olup elendiler fakat 2-1’lik mağlubiyette üç haritada da sonuna kadar savaştılar. 2017’de ilk izlenim olarak, geçmişte olduğu gibi kalburüstü takımlardan biri olarak kalacaklarının sinyallerini verdiler.

*Norse: En başında Norse’un açık elemelerden, kapalı elemelere katılması takım için bir başarıydı. İlk turda Gambit ile eşleşip iki haritada sırasıyla 10 ve 11 round kazanmalarıysa daha büyük bir başarı. Gambit gibi güçlü bir ekibe karşı bu sayılar Norse seviyesinde bir takım için ciddi. Eğer 2017’ye Gambit maçındaki gibi devam ederlerse onları küçük turnuvaları iyi derecelerle bitirirken görebiliriz.

*GODSENT: Kağıt üzerinde GODSENT dünyanın en güçlü takımlarından biri. Meşhur fnatic takasından sonra beklentilerin çok uzağında kalmışlardı fakat KRIMZ – Jonas “Lekr0” Olofsson takasıyla beklentileri karşılama başladılar. 2016’yı iyi bir şekilde bitiren GODSENT, DH Las Vegas elemelerinde Pride’a karşı alınan şok mağlubiyetle soru işaretlerinin oluşmasına sebebiyet verdi. Eğer bu tek seferlik bir aksilik değilse, GODSENT’i zor günler bekliyor.

*BIG: Yeni Alman takımı BIG, ilk sınavından az daha zaferle ayrılıyordu. Mousesports’a karşı iki çekişmeli harita sonunda durum 1-1’di ve son harita olan Mirage’da ilk yarı bittiğinde BIG 11-4 öndeydi. Fakat ikinci yarıda bir round dahi kazanamayarak elendiler. Yine de güçlü bir rakibe karşı üç haritada da varlıklarını hissettirerek olumlu işler yapabileceklerini gösterdiler. Johannes “tabseN” Wodarz’ın etkili oyunu pozitif, Fatih “gob b” Dayik’in ise tam tersine silik oyunu negatif işaretler olarak kendini gösterdi. gob b her ne kadar Counter-Strike tarihinin en iyi stratejistlerinden biri olarak kabul edilse de önemli anlarda gerektiği kadar kill alamayarak takımını 4’e 5 bırakabiliyor. Geçtiğimiz yıl yavaş yavaş gündeme gelen koçluk görevi, 2017’de gob b için gerçeğe dönüşebilir.

*Tricked: Tricked da sürekli karşımıza çıkan ancak asla şampiyon sıfatını alamayan takımlardan. Açıkçası büyük işler başaracak potansiyele sahip değiller. HellRaisers’a 2-1 mağlup olarak elenmeleri gayet doğal, kazandıkları harita hanelerine bir artı olarak yazılıyor. 2017’de Tricked, dramatik bir gelişme gösterecek gibi durmuyor.

*Japaleno: Japaleno aslında açık elemelerde Rogue’a yenilerek kapalı elemelere katılma hakkını kaybetmişti fakat Rogue’un ESEA Global Challenge’dan zamanında dönememesi sebebiyle kendilerini bir anda kapalı elemelerde buldular. Japaleno için az bilinen bir takım demek bile doğru olmayacaktır, İsveç’in dışında hiç tanınmayan bir ekipler. Hal böyle olunca, fnatic’e karşı 16-9 ve 16-12 kaybetmiş olamaları onlar için neredeyse bir başarı. İki haritada, dünyanın en iyi takımlarından birine karşı 21 round kazanmak kolay değil.

*Dark Passage: 2016’nın son aylarını iyi geçiren ekibimiz, 2017’ye de kötü başlamadı. Vexed’i 16-6 ile geçip kapalı elemelere katılma hakkı kazanan Dark Passage, elemelerin en güçlü ekiplerinden G2 ile eşleşti fakat Fransız ekibine karşı müthiş bir mücadele ortaya koydu. İlk harita DP’nin seçimi Cobblestone’du ve terörist olarak iyi oynanan ilk yarı 10-5 DP üstünlüğüyle sona erdi. İkinci yarıda hata yapmayan takımımız haritayı Ufuk “SasuKe” Göktaş’ın müthiş performansının da etkisiyle 16-8’lik skorla seride 1-0 öne geçti. İkinci harita G2’nun seçimi Dust 2’ydi. Dark Passage, bu haritayı kazansa dahi ikinci tura Çin’e gitmek zorunda oldukları için katılamayacaktı. Zaten G2 maçının tek amacı vardı, kendini kanıtlamak. Dust 2 ilk rounddan son rounda kadar müthiş çekişmeye sahne oldu, kazanansa 16-14’lük skorla Fransız rakibimizdi. Üçüncü harita, trajikomik bir şekilde oynanmadı çünkü Dark Passage’ın Çin uçağına yetişmesi gerekiyordu. G2 hükmen galip sayıldı ve 2-1’lik skorla üst türe çıktı. G2 maçı gösterdi ki Dark Passage artık rakibi kim olursa olsun iyi bir oyunla galip gelebilecek potansiyele sahip. Şubatta gerçekleşecek turnuvanın elemelerinde bir maçı birkaç gün erteleyemeyen DreamHack’e sitem edip, Dark Passage ve Space Soldiers’a Çin’de başarılar dileyelim.

Yazar: Ali Or @MaxxieCSGO

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ