15.09.2016 08:59

E3 fuarı, 21 yıldır tüm oyunseverlerin ilgi odağı. İşte en unutulmaz anları!

E3 Fuarından En Unutulmaz Anlar

Buzz » Özel Dosyalar » E3 Fuarından En Unutulmaz Anlar

     90’ların başlarında hızla büyüyen video oyun endüstrisini 95 yılından beridir sırtlayan E3 fuarı, 21 yıldır tüm oyunseverlerin ilgi odağı. Konsol sahibi firmalar, oyun geliştirici ve yayıncıların endüstriye yön verecek yeni konsollarını, projelerini ve teknolojilerini yakından tanıma şansını yakaladığımız etkinlik elbette dünden bugüne pek çok heyecana, görkemli, eğlenceli ve coşkulu ana sahne oldu. İşte hafızalar kazınan anlardan bir kaçı!

 

Kudo’nun Kinect’le İmtihanı

     Nintendo Wii’nin başarısının ardından hem Sony hem de Microsoft harekete duyarlı kontrolcüler furyasına dahil olmaktan geri durmadı. O zamanlar Natal kod adıyla bilinen Microsoft’un Kinect teknolojisi E3 2009 fuarındaki duyurusuyla yüzbinlerce oyuncunun dikkatini çekmeyi başarmıştı. Harekete duyarlı kamera teknolojisi tanıtım videolarında harika duruyordu ama herkes canlı bir performansı da dört gözle bekliyordu. Nitekim o dönem projenin sorumlu ismi Kudo Tsunoda, Xbox 360’ın kullanıcı profili arayüzünde Avatar kullanımını bu teknoloji ile kontrol etmeye çalıştı. Ancak Avatar görsel olarak, Kudo’nun hareketlerine karşın garip bir şekle bürününce, listemize dahil oldu.

 

 

Gabe Newell’ın Beklenmedik Sürprizi

     Half Life 3, Portal 3, Left 4 Dead 3 eminiz siz de Valve’in bir türlü duyurulmayan devam oyunlarından hayli muzdaripsiniz. Oyuncuları sonsuz bir bekleyiş içine sürükleyen Valve’in kurucusu Gabe Newell, E3 2010 fuarında beklenmedik bir sürpriz gerçekleştirerek Sony sunumunda sahneye çıktı. Tüm bir salonu ve ekran başındaki izleyicileri büyük bir heyecanın sardığı andan Portal 2 duyurusu çıktı.  Kim bilir bir gün bir türlü gelmeyen 3. Devam oyunlarını da böylesi bir sürprizle duyururlar.

 

My Body is Reggie

2003 yılında Nintendo’da görev almaya başlayan Reggie Fils-Aimé kısa sürede internetin ve video oyun dünyasının popüler isimlerinden birisi oldu. Heybeti, hareketleri ve konuşma tarzıyla farklı bir imaj ortaya koyan Nintendo Amerika başkanının Wii Fit tanıtımı sırasındaki “bedenim hazır” söylemi E3 fuarının unutulmaz anlarından ve Nintendo’nun sloganlarından birisine dönüştü.

 

 

 

Sony ve Microsoft’un Düellosu

2013 yılında özel bir sunumla duyurulan Microsoft’un 8. Jenerasyon oyun konsolu Xbox One, zorunlu internet kullanımı, 2. Eli kısıtlayan sistemi ve konsolun oyunculardan ziyade televizyon seyircilerine yönelik özellikleriyle fazlaca eleştiri yağmuruna tutuldu. Tam bu noktada gözler Sony’nin yeni oyun konsolu PlayStation 4’e çevirildi. Oyuncular aynı dayatmalarla karşılaşacaklarının korkusuyla beklemeye koyuldukları E3 2013 Sony konferansında, Japon teknoloji devi sahneye çıktı ve Microsoft’un oyuncuları endişeye sevk eden tüm dayatmalarının aksine internet bağlantısı gerektirmeyen ve 2. El oyunu engellemeyen konsolunu duyurdu. Kalabalık öyle güçlü bir tepki verdi ki sunumu gerçekleştiren Jack Tretton bile gülmekten kendini alamadı.  Bu duyuru bir süre sonra Xbox One’ın bütün sistemini değiştirmesine sebep oldu.

 

Sega Saturn’ün Satışa Çıkış Duyurusu

4. Jenerasyon oyun konsollarına hükmeden SNES ve Sega Mega Drive’ın ardından herkes 32bit’lik yeni jenerasyonun yolunu gözler olmuştu. 1995 yılında, yani E3 fuarının ilk kez kapılarını açtığı yıl, o seneler halen konsol üreticisi olan SEGA bu beklentilere cevap olarak Sega Saturn’ü duyurdu. Sadece duyurmakla kalmadı, 399$’dan satışa sunulduğunu bildirdi. Sega gizliden gizliye büyük perakendecilere konsolu dağıtmış, E3 1995’de ise “şu anda satışta, hadi gidin alın.” diyerek büyük bir sürprize imza atmıştı. Ancak bu duyuruya ne perakendeciler ne de 3. Parti oyun firmaları hazır değildi. Üstelik Sony, bu büyük süprizi bozacak bir duyuruyla çıkageldi:Sony, PlayStation Konsolunu Duyurdu!

Sega konsolunu duyurmuştu duyurmasına ama hem 3. Parti desteği hem de fiyat konusunda kafalarda soru işareti kalmıştı. Sony ise  hem oyun sektöründe henüz toy bir firma hem de o dönem pahalı elektronik ürünleriyle tanınıyordu ve herkes PlayStation’ın fahiş fiyatı hakkında tahminler yürütmeye başlatmıştı bile. Ancak tahminlerin aksine Sony, Sega Saturn’den 100$ daha ucuz olarak 299$’a konsolunu işte bu şekilde duyurdu.The Legend of Zelda Coşkusu

The Legend of Zelda, Nintendo ve oyun dünyasının en önemli serilerinden. Nintendo’nun Gamecube konsolu için yayınladığı Zelda: Wind Waker macerası çizgi filmvari grafiklerinden sebep başarılı bir oyun olmasına rağmen hayranları tarafından biraz buruk karşılanmıştı. Çünkü Zelda’nın fantastik dünyasını gerçekçi grafiklerle görmek tüm oyunseverlerin hayaliydi. E3 2004 sunumu bitiminde Nintendo bu hayali bir gerçeğe çeviren duyurusuyla işte böyle büyük coşkuya sebep olarak unutulmaz anlar arasına girdi. 

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ