15.12.2016 12:18

$660,000 ödüllü, 2016'nın son büyük CS:GO etkinliği sona erdi!

ECS 2. Sezon Finalleri'ni Analizledik!

Buzz » Oyun Haberleri » ECS 2. Sezon Finalleri'ni Analizledik!


         ECS Sezon 2 Finalleri, Astralis’in şampiyonluğuyla sona erdi. Danimarkalı ekip bu şampiyonlukla hem üzerlerindeki kupasızlık baskısını attı hem de Lukas “gla1ve” Rossander’in takıma uyumuyla daha da korkutucu bir güç haline geldiklerini kanıtladı. Astralis’in dışında OpTic Gaming aldığı ikincilikle en iyilere karşı da iyi oynayabileceğini gösterirken, EnVyUs ise yarı finale çıkmayı başararak bir nebze olsun moral buldu.

Öte yandan, dignitas bir başka sürprize daha imza atmayı başaramazken, Cloud9 yükselen beklentileri karşılayamadı. Sekiz takım ve 660 bin dolar ödül havuzlu ECS Sezon 2 Finalleri’nden elbette birkaç cümleden fazlasını öğrendik. Turnuvanın kısa bir özetinin ardından gelin takım takım ECS Sezon 2 Finalleri’nden ne öğrendiğimize bakalım.

A Grubu

Astralis, FaZe, Cloud9 ve OpTic’in bulunduğu grupta Astralis mutlak favoriydi. Turnuva başlamadan önce bu grubun asıl tartışma konusu ikinci olarak kimin çıkacağıydı; FaZe Finn “karrigan” Andersen’in transferiyle toparlanan oyununu devam ettirebilecek mi yoksa Jake “Stewie2K” Yip ve Timothy “autimatic” Ta ikilisinden yüksek verim alan Cloud9, Avrupa karması ekibi saf dışı edebilecek miydi? ELEAGUE 2. Sezon şampiyonluğuna rağmen OpTic Gaming hala kendini kanıtlayamamış bir takım olarak görülüyor ve gruptan çıkma şansları imkansız olmasa dahi çok zor olarak görülüyordu.

Turnuvanın ilk maçı Astralis ile OpTic arasındaydı ve Duncan “Thorin” Shields kadar uçuk tahminler yapsanız dahi finalde bir rövanş izleyeceğimizi aklınızın ucundan dahi geçiremezdiniz. Dust 2 haritasında etkili bir oyun sergileyen Astralis, açılış maçını rahat bir şekilde, 16-7 kazanıp galipler maçındaki rakibini beklemeye koyuldu. Asıl ilgiyle beklenen maç ise FaZe’in Cloud9’ı haritadan silmesiyle, 16-6 FaZe lehine sonuçlandı.

Galipler ve mağluplar maçları sürprize açık olarak görünmese de en azından biri sonu güzel bitecek bir maceranın başlangıcı oldu. Astralis’in FaZe’i 16-3 gibi bir skorlar sürklase etmesinin ardından grubun ilk best-of-3 maçı, turnuvada kalmak adına Cloud9 ve OpTic arasında oynandı. Cloud9’ın seçimi olan Dust 2 ilk yarısı çekişmeli gitse de 16-8 Jordan “n0thing” Gilbert ve takımının oldu. Dust 2’nin ikinci yarısı nasıl bittiyse, OpTic’in seçimi Overpass da öyle başladı ve Cloud9 CT olarak OpTic’i adeta yok etti ve yarıya 12-3 önde girdi. Devre arasında OpTic mikrofonlarına neler fısıldandı bilinmez ancak Tarik “tarik” Celik ve ekibi tüm ikinci yarı boyunca Cloud9'a bir tek round vermeden haritayı 16-12 kazanmayı bildi.


Son harita Cache ise denk güçlerin savaşıydı. İki takım da terörist olarak 10’ar round kazandı ve maç uzatmaya gitti. Kimin kazanacağını kestirmek güçtü fakat Óscar “mixwell” Cañellas 31 kill ile takımına önderlik ederek OpTic’e galibiyeti getirdi ve böylece, finalde noktalanacak Yeşil Duvar’ın yolculuğu başlamış oldu.

A Grubunun son maçı, grup ikinciliği için FaZe ile OpTic arasında oynandı. Her iki takım da kendi haritalarını kazanınca Cloud9 – OpTic maçındaki gibi heyecanlı bir üçüncü harita beklentisine girdik fakat tarik ve Will “RUSH” Wierzba’nın 20 rounddaki 19’ar killine takımın geri kalanının da ayak uydurmasıyla harita 16-4 OpTic lehine sonuçlandı ve FaZe, California’dan Avrupa’ya hedeflediklerinden erken uçmak zorunda kaldı.

Astralis ve OpTic’i yarı finale uğurlayan A Grubu, böylece Cloud9’ın ardından FaZe’i de hayal kırıklığıyla baş başa bıraktı.

B Grubu

B Grubu; SK Gaming, EnVyUs, dignitas ve Immortals’tan oluşuyordu. SK her ne kadar Lincoln “fnx” Lau’nun takımdan ayrılmasıyla güç kaybetmiş olsa da grubun favorisiydi. Tek soru işareti fnx yerine stand in olarak oynayan Richardo “fox” Pacheco’nun performansıydı. Nitekim Portekizli oyuncu SK’nın galip geldiği haritalarda yeterli performans sergilese de mağlup olunanlar da kill/death oranında hep en altlardaydı.


Bu şartlar altında SK, dignitas ile açılış maçına çıktı ve Danimarkalılar 16-7 gibi rahat bir skorla galibiyeti aldı. Grubun diğer açılış maçı olan Immortals – EnVyUs mücadelesiyse iki kez uzatmaya gitti. 2016’da kabus gibi bir yıl geçiren EnVyUs iki uzatma sonunda 22-17 galibiyeti alsa da bu skor sevinmeleri için fazla yakındı.

EnVyUs ve dignitas arasında oynanan galipler maçı -geçtiğimiz yılı düşününce söylerken şaşırsam dahi- bir sürprize sahne olarak 16-3 EnVyUs galibiyetiyle sonuçlandı. Bu sonuç, EnVyUs engelini aşıp güle oynaya yarı final görmeyi hedefleyen dignitas’ı bir anda muhtemel SK – Immortals maçının galibiyle turnuvada kalmak için oynamak zorunda bıraktı.

B Grubu’nun mağluplar maçı SK’nın beklenen galibiyetiyle sonuçlansa da bu galibiyette Gabriel “Fallen” Tolode ve takımı alışılmışın aksine rakiplerinin haritası Cache’i rahat, kendi haritaları Train’i ise 16-14 gibi çok yakın bir skorla kazandı.


Bu sonuçlarla grup ikinciliği maçının ismi dignitas – SK oldu. Bir tarafta iki majör şampiyonu fakat yeni kadro değişikliğiyle uyum sorunu yaşayan SK, diğer taraftaysa yılın performansını en çok geliştiren takımlarından dignitas vardı. Olası bir dignitas galibiyeti sürpriz olarak nitelendirilemezdi fakat SK, 2-1 ile Danimarkalı rakibini geçmeyi başararak grubu ikinci sırada bitirdi ve yarı finalde A Grubu’nu lider tamamlayan Astralis ile eşleşti. Diğer yarı final maçıysa A Grubu ikincisi OpTic ile B Grubu lideri EnVyUs arasında olacaktı.


Yarı Final

İlk maç OpTic ile EnVyUs arasında oynandı. Turnuva başlamadan önce finale çıkması beklenmeyen iki ekipten birini finale gönderen mücadele, OpTic’in seçtiği harita olan Overpass’te başladı ve OpTic neden bu haritayı seçtiğini kanıtlarcasına maçı domine ederek 16-3’lük skorla seride 1-0 öne geçti.

Serinin ikinci haritası Nuke’e EnVyUs terörist olarak başladı ve terörist olmanın dezavantajına rağmen ilk yarıda 7 round kazanmayı başardı. Ancak OpTic, en az Overpass’teki 12-3’lük terörist performansı kadar etkileyici bir terörist performansıyla haritayı 16-12 kazanmayı bildi. Böylelikle OpTic ELEAGUE 2. Sezon Finalleri’nden sonra bir kez daha büyük bir turnuvada final görmüş oldu.

Turnuvanın diğer yarı final maçıysa Astralis’in gövde gösterisiyle sonuçlandı. Nicolai “device” Reddtz’in iki harita boyunca oynanan toplam 45 roundda aldığı 46 kill Astralis’in 16-9 ve 16-4’lük skorlarla maçı kazanmasında kilit rol oynadı.Final

Turnuvanın finali, açılış maçıyla aynı takımlar arasında oynandı. Astralis ile OpTic’i karşı karşıya getiren ve galibine 250 bin dolar hediye edecek olan final, OpTic tarafından seçilen Overpass’te başladı fakat Astralis CT tarafı olarak ilk yarıyı 14-1 gibi inanılmaz bir skorla önde kapattı. İkinci yarıda OpTic’in cılız geri dönüş çabaları sonuç vermeyince finalde avantajı 16-6’lık skorla 1-0 öne geçen Astralis ele geçirdi.

İkinci harita olan Train, ilk yarısı dengede geçse de, Peter “stanislaw” Jarguz’un düşük performansının da etkisiyle 16-12 Astralis lehine sonuçlandı ve ECS 2. Sezon Finalleri’nde mutlu sona ulaşan ekip Astralis oldu. Astralis’in şampiyonluğuyla neticelenen turnuva şüphesiz katılan sekiz takım için de olumlu veya olumsuz bazı işaretler verdi. Gelin, ELEAGUE Majör’e sayılı haftalar kala gerçekleşen turnuvanın işaret ettiklerine bakalım.Immortals (7-8. – 35.000$)

Brezilya’nın iki numaralı ekibi turnuvada şampiyonluk beklemiyordu ancak grup aşamasında yapabilecekleri bir sürprizle en azından turnuvada iki maçtan fazla kalmayı ümit ediyordu. Bu yıl DH Masters Summer, Northern Arena: Toronto, IBP Masters ve ELEAGUE Majör – Amerika Elemeleri’ni kazanarak 2. seviye takımlara karşı iyi sonuçlar elde etseler de Henrique “hen1” Teles ve arkadaşları EnVyUs’a uzatmalar sonucu, SK’ya ise 2-0 yenilerek bir majöre katılmak için çok çalışmaları gerektiğini anlamış olmalılar.

Bu hafta gerçekleşecek Majör Ana Elemeleri’nde turnuvaya renk katacakları şüphesiz ancak G2, EnVyUs, NiP, FaZe gibi elit seviye takımları aşmaları henüz mümkün görünmüyor.

Cloud9 (7-8. – 35.000$)

2016 Cloud9 için inişli çıkışlı bir yıl oldu. Son birkaç ay da yılın geri kalanından farklı değildi. Kendi seviyelerinin altındaki takımlara kaybetme huylarından arınamadan, Cloud9 için sürekli başarı zor görünüyor. ESL Pro League Sezon 4’ü kazanan bir takımın ECS öncesi katıldığı diğer iki LAN turnuvasında finalde Immortals’a kaybetmesi bunu kanıtlar nitelikte. Jake “Stewie2K” Yip ve Timothy “autimatic” Ta’nın beklenmeyen derecedeki iyi performansı, Jordan “n0thing” Gilbert’in tecrübesiyle birleşince Cloud9 ne olursa olsun çekinilecek bir takım olma özelliğini koruyor fakat Mike “shroud” Grzesiek’in istikrarsız performansı hala bir soru işareti. Gününde olduğunda tek başına maç kazandırabilecek kapasitede bir oyuncu shroud, fakat eğer gününde değilse takımı için adeta bir yük. Bunun üstüne geçtiğimiz yazdan beri süregelen Tyler “Skadoodle” Latham’ın tutkunluğu eklenince korkarım ki Cloud9’sız bir majör daha bizi bekliyor olabilir.

FaZe (5-6. – 45.000$)

FaZe, her şeyden önce iyi bir proje. Tek bir ülkeye veya yakın dillere sahip ülkelere bağlı kalmaksızın, her oyuncuya kapıları açık. Ancak kuruldukları günden beri hep dikkate alınan bir güç olsalar da asla en iyiler arasında yer alamadılar. Son iki majör olan MLG Columbus 2016 ve ESL One: Cologne 2016’da gruplarda elenerek hayal kırıklığı yaşasalar dahi ELEAGUE Majör Ana Elemeleri’ne ELEAGUE Sezon 2, IBP Masters 2016 ve IEM Oakland 2016 3.lükleriyle gidiyorlar. Bu üç kısmi başarıya rağmen ECS 2. Sezon Finalleri’nde grupta elenmeleri soru işaretleri yaratabilir fakat unutmamak gerekir ki FaZe, Cloud9’ı yendikten sonra turnuvanın iki finalisti, Astralis ve OpTic’e kaybederek elendi. ELEAGUE Majör’de üstün bir başarı beklemek fazla iyi niyetli olacaktır ancak Finn “karrigan” Andersen’in transferiyle güçlenen FaZe, büyük bir aksilik yaşanmazsa son aylardaki performansıyla majörde yerini alacaktır.


dignitas (5-6. – 45.000$)

dignitas şüphesiz yılın sürprizlerinden biri oldu. Her zaman Danimarkalı genç oyuncuları bulup onları daha prestijli organizasyonlara kaptırmasıyla ünlenen ekip, bu yıl şeytanın bacağını kırmış gibi. Aslında yılın erken aylarında Philip “aizy” Aistrup ve Markus “kjaerbye” Kjærbye’ı kaptırmışlardı ancak yaz aylarında başlayan Emil “Magiskb0Y” Reif ile Kristian “k0nfig” Wienecke ikilisinin inanılmaz performansı, René “cajunb” Borg’un uyum sürecini atlatmasıyla tavana çıktı. cajunb gibi bir tecrübeye Mathias “MSL” Lauridsen’in oyun zekası eklenince ortaya son zamanların en heyecan verici takımı çıktı ve dignitas, WESG 2016 Avrupa Elemeri’nin ardından EPICENTER: Moscow’u da kazanarak elit seviye takımlara artık ben de aranızdayım dedi. ECS Finalleri’ndeki düşük performans moralleri bozsa da bu, daha da yukarıya giden yolda ufak bir aksaklık olarak görülmeli.

SK Gaming (3-4. – 65.000$)

SK öyle bir alıştırdı ki bizleri, katıldıkları herhangi bir turnuvada yarı finale çıkamamaları büyük bir sürpriz olarak görülecektir. Yoktan var olup bir anda iki majör üst üste kazanan SK, 2016’nın geri kalanında da nispeten başarılı oldu. ESL One: Cologne 2016 zaferinin ardından katıldıkları LAN turnuvalarında şampiyon olamasalar dahi Brezilyalılar her daim en azından yarı finale kadar çıkmayı başardı. ECS Finalleri de bundan pek farklı olmadı. fnx’in yokluğu SK’yı etkilemiş görünüyor ve fox bazı maçlarda takıma ayak uydurmakta zorlandı ancak SK, yine de yarı finale çıkma başarısı göstererek hala güçlü olduğunu kanıtladı. Öte yandan, majörde şampiyon olmak isteyen bir SK, ECS’de gördüğümüzden kat kat iyi oynamalı. fox ile majöre gitmek bir kumar fakat dışarıdan getirilecek yeni bir oyuncu da uyum konusunda en az fox kadar sıkıntı çekecektir.

EnVyUs (3.4 – 65.000$)

O eski halinden eser yok şimdi... ESL One: Cologne 2015 finalindeki hezimetten sonra Kenny “KennyS” Schrub’ın göz yaşları hala gözümün önünde. DreamHack Open Cluj-Napoca 2015 zaferi sonrası sevinç gösterileri de aynı şekilde. 2015’in sonunda Boys in Blue, adeta bir yenilmez armada olma yolundaydı. Oyun içi ekonomileri onlar için önemli değildi, Five-SeveN ve Desert Eagle kadrodaki beş Fransız’ın elinde adeta birer AWP’ye dönüşüyordu fakat 2016 tüm Dünya için olduğu gibi EnVyUs için de kabuslarla dolu oldu. Game Show Global eSports Cup 2016 ve Gfinity CS: GO Invitational 2016 gibi iki orta seviye turnuvada zafer ulaşmaları muhtemelen EnVyUs oyuncularını bile teselli etmek için yeterli olamaz.

EnVyUs taraftarları takımlarının ECS’de SK, dignitas ve Immortals’lı gruptan lider çıkaması sonucu nihayet beşinci günün şafağı oldu yanılgısına düştüler. Yarı finalde, grup rakipleri SK ve dignitas’a kıyasla zayıf olan OpTic’e elenerek 2016’nın önceki turnuvalarında olduğu gibi yine final göremeyen EnVyUs için majörü kaçırmak gibi bir felaket senaryosu mevcut zira ESL One: Cologne 2016’da grupta elenmeleri onları Ana Majör Elemeleri’ni oynamak zorunda bırakmıştı. EnVyUs hala güçlü fakat son olarak ECS’de gördüğümüz gibi kötü birkaç harita, onları majörün dışında itebilir.

OpTic Gaming (2. – 125.000$)

OpTic aslında ayrı bir yazıyı hak ediyor. Yeşil Duvar, organizasyon CS: GO’ya el attığından bu yana ha oldu ha olacak derken sonunda üst seviye takımlar arasında kabul görmeye başladı. Bunda şüphesiz bir anda ortaya çıkıp Kuzey Amerika’yı kasıp kavuran Òscar “mixwell” Cañellas’ın payı büyük. Mixwell’e Will “RUSH” Wierzba ve özellikle Cobblestone’da canavarlaşan Tarik “tarik” Celik eklenince OpTic artık her turnuvada final adayı bir takım oldu. Sürpriz bir şekilde Northern Arena: Montreal ve ultra sürprizi gerçekleştirerek ELEAGUE Sezon 2’yi kazanan OpTic, istikrarlı başarının sinyallerini ECS 2.liği ile verdi.

Bu ikincilik, şans eseri veya kıl payı alınan bir ikincilikten uzak. Yeşil Duvar ciddi anlamda iyi bir performans göstererek finale ulaşmayı başarıp Ana Majör Elemeleri öncesinde favori olmayan takımların umutlarını biraz daha düşürdü.

Astralis (1. – 250.000$)

Astralis, ECS 2. Sezon ile sonunda şampiyonluk kazanıp eleştirilerin sesini iyice kıstı. Hep korkulan fakat bir türlü bir şampiyonluk alamayan takım, ECS’de inanılmaz işlere imza atarak EnVyUs, G2, fnatic, NiP, SK gibi takımlar sıkıntılı günler geçirirken ELEAGUE Majör’de şampiyonluğun favorilerinden olduğunu gösterdi. ECS’tekine benzer bir performans göstermesi halinde Astralis’i nihayet ilk majör zaferlerini kutlarken görmemiz pekala mümkün.


Yazar: Ali Or @MaxxieCSGO

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ