15.09.2016 08:59

2013 yılında 30 yıllık muhteşem yolcuğunun sonuna gelen LucasArts her oyuncunun gönlünde ve zihninde izi silinmez bir imzaya sahip.

En İyi 10 LucasArts Oyunu

Buzz » Özel Dosyalar » En İyi 10 LucasArts Oyunu

     2013 yılında 30 yıllık muhteşem yolcuğunun sonuna gelen LucasArts her oyuncunun gönlünde ve zihninde izi silinmez bir imzaya sahip. Shooter, adventure, simulasyon… Pek çok başarılı oyun, unutulmaz hatıralar. Peki LucasArts denilince aklınıza hangi oyunlar geliyor?

 

İşte bizim en iyi 10 LucasArts Oyunu listemiz!

 

10. Star Wars: Republic Commando

     Star Wars oyunu denildiğinde aklınıza gelen isimleri duyar gibiyiz. Rogue Squadron II, KOTOR, Battlefront II… Ancak altında LucasArts imzası ararsak Star Wars: Republic Commando listemize haklı bir giriş yapıyor.

Taktiksel bir oynanışa sahip olan oyunda klon komandolardan oluşan Delta ekibimizle, Klon Savaşları’ndaki safımızı tuttuk, takım arkadaşımızı komuta ettik ve Star Wars evreninin daha önce görmediğimiz taraflarına şahit olduk. Takım arkadaşlarımıza komut vermek oldukça rahattı ve bu rahat komuta sistemi bizi gerçek bir takım lideri gibi hissettirmeyi başardı.

 

9. Zombies Ate My Neighbors

      Korku hikayelerindeki tüm hortlakların ve hilkat garibelerinin ayaklandığı bir dünya ve komşularını kurtarmak için yollara düşen Zeke & Julie ikilisi.  Zombies Ate My Neighbors, tadı damağımızdan halen gitmemiş bir shooter oyunu! Komşu komşunun külüne muhtaçtır deyimini tema edinen oyunda vampirler, kurt adamlar, dev karıncalar, ufolar, şeytani bebekler, yaratıklar ve tabii ki oyuna adını veren zombilerle dolu 55 bölüm boyunca komşularımızı kurtarmak boynumuzun borcu oldu.

Kurtardığımız komşular arasında kimler yok ki! Öğretmenler, bebekler, ponpon kızlar, aşçılar ve daha niceleri. Ama en tehlikelileri gece olunca kurt adama dönüşen turistlerdi.

 

8. The Dig

     LucasArts’ın neredeyse tüm macera oyunları kendine has bir mizahi duruşla öne çıkar. Lakin The Dig bu konuda önemli bir istisna.

Steven Spielberg’ün “Amazing Stories” serisinden esinlenilen bilimkurgu temalı oyun hikayesi, atmosferi ve müzikleriyle alkış toplamayı başardı. Robert Patrick ve Steven Blum gibi önemli aktörlerin sesiyle hayat bulan oyun karakterleri, dünyaya çarpmak üzere olan bir astreoidi yok etmek üzere yola çıkar ve kendilerini bambaşka bir dünyada bulur. Bu yabancı dünya üstün uzaylı teknolojileriyle donatılmıştır ve keşfedilmeyi bekleyen gizemlerle doludur.

 

7. Indiana Jones and the Fate of Atlantis

     Söz konusu LucasArts olur da listede Indiana Jones olmaz mı!  Atlantis’in gücünü savaşın gidişatını değiştirmek için kullanmak adına kolları sıvayan Nazilere karşı ındiana Jones ve yaveri Sophie efsane şehir Atlantis’i bulmak adına amansız bir yolculuğa çıkar.

3 farklı ilerleme imkanı sunan The Fate of Atlantis’te oyun sonuna kadar Sophie’nin partnerliğini seçebiliyor, bulmaca dolu yollardan geçmeyi tercih edebiliyor ya da istersek yumruklarımızı konuşturarak daha aksiyonlu bir yolda ilerleyebiliyorduk. Ve tabii ki seçimlerimize göre farklı sonlar da bizi bekliyordu.6. Star Wars: TIE Fighter

     Gerçek bir uçuş simulasyonu gibi işleyen oynanış dinamikleriyle Star Wars evreninde gerçek bir it dalaşına davet edildiğimiz TIE Fighter’da gemimize binip İsyancı gemilerini un ufak etmenin keyfi… Çok az Star Wars oyunu mücadeleyi bu kadar canlı ve heyecanlı olarak sunmayı başardı.

 

5. Sam & Max Hit the Road

      Keyfe keder polislerimiz Sam ve Max’in yol macerası Hit the Road, LucasArts’ın başarılı macera oyunları arasından sıyrılarak listemize dahil olmayı hak ediyor. Orjinalinde birer çizgi roman kahramanı olan dedektiflerimizin maceraları zekice bulmacalar, esprili diyalogları ve çözmeye çalıştıkları gizemli vakalarıyla hatırlanırken Telltale tarafından yorumlanan oyun asla LucasArts’ın mizahi havasında değildi.

 

4. Day of the Tentacle

     Dünyanın devasa, mor bir dokungaç tarafından tehdit edildiği güne hoşgeldiniz! 1987 yılının başarılı ve bir o kadar muzip macera oyunu Maniac Mansion’ın devam oyunu Day of the Tentacles, çizgi film-vari havasıyla Amerikan tarihine ve  popüler kültürene yaptığı ince göndermelerle halen konuşulan bir klasik. 


3. Full Throttle

      Macera oyunlarının kalesi LucasArts her daim kendini aşma ve türe yeni bir yorum katma amacındaydı. Tim Scafer gibi usta bir ismi bünyesinde barındıran firmanın bu amacına hizmet eden yapımlarından birisi Full Throttle.

Bir oyunu oynamaktan çok bir sinema filminin içinde hissettiren oyun o güne değin LucasArts’ın kullandığı pek çok başarılı tarifi bir kenara bırakarak yepyeni bir arayüz, tamamen hareketli videolar ve aksiyon sahneleriyle türe taze bir bakış açısı getiriyordu.

Kıyamet sonrası dünyada asi motorsikletçimiz Ben’le birlikte gangster bozuntularına haddini bildirdiğimiz yolculuğun devamı için halen umutla bekliyoruz!

2. The Secret of Monkey Island

     Yumuşak huylu, ağır başlı ve kibar. Bu özelliklere bakınca GuyBrush Threepwood’un kahraman olma konusunda uygun bir profile sahip olmadığını söylemek kolay! Ancak mesele sevdiği kızı kötü adamların elinden kurtarmaksa, bunların hiç bir önemi kalmıyor.

The Secret of Monkey Island, 90’lar döneminde aşık olduğumuz tüm macera oyunlarının yeteneklerini bünyesinde barından bir oyundu adeta. Renkli karakteri, zekice hazırlanmış diyaloglar, mizahi bir atmosfer ve mücadele etmekten zevk duyduğumuz düşmanımız LeChuck’la oyun LucasArts’ın mihenk taşlarından birisi.

 

1. Grim Fandango

     Tim Schafer’ın son LucasArts macerası bizce en iyisiydi. Manny Calavera’nın Ölüler Diyarı’ndaki yolculuğu aşk, entrika, ve düşman tiplemeleriyle bizi adeta bir kara filmin baş rol oyuncusu yapıyordu.

Aztek’lerden ilham alan dekorasyonu, hafızalardan silinmeyerek karakter tiplemeleri, saçmalamadan zor olmanın yolunu bulmuş bulmacaları ve tabii ki LucasArts’ın kendine has mizahıyla Grim Fandango türünün eşsiz temsilcisi olarak listemizin bir numarası.

LucasArts gibi uzun bir maziye sahip olan  ve sayısız oyuna imza atmış bir firmanın oyunlarını sıralamak bizim için hayli zorlayıcı oldu. Şayet listede halen oynamadığınız oyunlar varsa, zamanın eskitemeyeceği bu maceralara bir an önce atılmalısınız!

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ