15.09.2016 08:59

Amiga 500 30 Yaşında! Konsolun en iyi 5 oyununu seçtik.

En İyi Amiga 500 Oyunları

Buzz » Özel Dosyalar » En İyi Amiga 500 Oyunları

 

     Geçtiğimiz yaz 30. Yaş gününü kutladığımız, dönemine damga vuran kişisel bilgisayar Amiga 500, geride bıraktığı hatıralar ve oyunlarıyla bugün halen yaşayan bir efsane! Oyun endüstrisine şekil veren pek çok oyunun gövde gösterisi yaptığı Amiga 500’ün en iyi 5 oyununu sizler için son derece zorlanarak listeledik.

 

5. The Chaos Engine

      18.Yüzyıl İngilteresine saplanıp kalan bir zaman yolcusu, Kraliyet ailesinin ele geçirdiği bir zaman makinesi ve bu teknolojiyle birlikte oluşan alternatif bir zaman dilimi.  The Chaos Engine hikayesi ve steampunk öğeleriyle dikkatleri üzerine çekerken; 2 kişi oynananan yapımda 6 farklı kahraman seçenek yelpazemize sunuluyordu. Oluşturduğumuz ikiliyle alternatif Viktorya dönemi İngiltere’sinde mutant temizliği yapmanın keyfi unutulmazdı!

 

4. Sensible Soccer

     Bir futbol oyununun klasik olabilmesi için son teknoloji 3 boyut görselliğe veya gerçekçi ses efektlerine ihtiyaç duymadığını Sensible Soccer’la öğrendik! Kısa sürede kavranan oyun dinamiklerini usta olması zor bir yapıyla buluşturan futbol oyunu bugün halen dillerde pelesenk.

 

3. Another World

      Tasarımıyla unutulmazlar arasındaki yerini alan Another World, oyun ekranını tamamen bilgilerden ve istatistiklerden temizleyerek  görselliğini daha da vurucu hale getirmeyi başarıyordu. Sinematik platform oyunu; başka bir evrene geçiş yapan Lester ve O’nun uzaylı dostuyla olan gönül bağını bizlere aktarırken kimi zaman zorlayıcı olmasıyla hafızalara kazındı. Hoş bir finale de sahip olan oyun dönemi için tam bir mihenk taşıydı.

 

2. Lemmings

      İşte unutulmazlardan birisi daha! Sanırız Lemmings için Amiga’nın maskotu desek yanlış olmaz. Yeşil saçlı yorulmak bilmez emekçi dostlarımızın cıvıl cıvıl müzikler eşliğinde el ele verip çözdükleri zekice bulmacalar ve bu renkli tabloya her nasılsa yakışan karanlık atmosfer. Bu şirin dostların yüksekten düşerek parçalanmaları veya tuzağa düşerek liğme liğme edilmeleri ister istemez burktu içimizi.

Ve ufak bir detay, Lemmings, GTA yapımcılarının ilk oyunuydu!

 

1. The Secret of Monkey Island


     Daha önce de pek çok macera oyunuyla karşılaşmıştık. Ancak Guybrush Threepwood’la tanıştığımız gün standartlarımızı yeniden belirledik. LucasArts’ın mizahi macera oyunu The Secret of Monkey Island bize gönülden bağlandığımız bir karakter ve  literatüre uymayan esprili bir hikaye anlatımı bahşetti. Yıl olmuş 2016 ama adı geçtiğinde halen bizi gülümsetiyorsa; The Secret of Monkey Island bir oyun olmanın çok daha ötesine geçmeyi başarmış demektir.

 

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ