15.09.2016 08:59

İşte milyonları peşinden sürükleyen Game of Thrones’un entrikalarla dolu dünyasını kontrollerimize aktarmış video oyunlar.

Game of Thrones’u Bu Oyunlarla Yaşayın!

Buzz » Özel Dosyalar » Game of Thrones’u Bu Oyunlarla Yaşayın!

     Eşsiz karakterleri ve dünyası, fırtınalı hikayesi, şoke eden kırılma anlarıyla Game of Thrones televizyon tarihinin en etkileyici dizilerinden birisi olarak şimdiden klasik olmayı başardı.

Orjinalinde bir kitap uyarlaması olan televizyon dizisi, yakaladığı popülerlik sonrasında tabii ki video oyun dünyasını da bir kaç kez ziyaret etti. İşte milyonları peşinden sürükleyen Game of Thrones’un entrikalarla dolu dünyasını kontrollerimize aktarmış video oyunlar:

Game of Thrones: Genesis

     Game of Thrones’un ilk video oyun uyarlaması olan Genesis gerçek zamanlı strateji oyunu olarak dikkat çekiyor. Yapım oldukça ilginç fikirlerle çıkagelse de kötü kullanıcı arayüzü ve etkileşimi, teknik aksaklıkları ve pek de çekici olmayan savaş sistemiyle hafızalara kazındı. Ana senaryodan önceki 100 yıllık döneme yayılan hikayede Üç ejderhalı meşhur Westeros fatihi Aegon Targaryen ya da Martell hanedanlığının kurucusu Nymeria ile oynama şansınız var. Genesis, zorlu ve kafa karıştırıcısı yapısıyla herkese tavsiye edemeyeceğimiz bir strateji oyunu.

 

Game of Thrones: The Video Game

     2012 yılında boy gösteren Game of Thrones: The Video Game rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkmıştı.  Kontrol edilebilir 2 farklı hanedandan 2 farklı karakter sunan oyun, Buz ve Ateşin dansı kitap  serisinin ilki ve aynı zamanda diziye de ismini veren A Game of Thrones - Taht Oyunları öncesinde yaşananları anlatan hikayesiyle dikkat çekiyor. Serinin yazarı George R. R. Martin’in olası tutarsızlıkları önlemek için bizzat elden geçirdiği hikayede Westford hanedanlığından bir Gece Nöbeti kardeşliği üyesi Mors Westford ve Sarvik hanedanlığından kızıl rahip Alester Sarvik’in maceraları anlatılıyor. Alışagelindik fantazi rol yapma oyunlarının klişelerinden sıyrılarak  farklı bir hava oluşturmayı amaçlayan oyunda etkileşimli bir diyalog sistemi de yer alıyor. Böylece hikayenin gidişatını değiştirebiliyorsunuz. Bölümlerden oluşan oyun tıpkı dizide olduğu gibi her bölümde pek çok sürpriz ve ters köşeye gebe. Karakterlerimizden Westford’un kılıçtaki ustalıkları kadar yanında taşıdığı köpeğinin şekline bürünebiliyor olması, Savik’in ateşe hükmedebilmesi oynanışa farklı bir heyecan katmayı amaçlamış.

Game of Thrones: Ascent

     Bir diğer uyarlama oyunumuz Game of Thrones: Ascend tarayıcı, Facebook ve mobil cihazlar üzerinden oynayabileceğiniz strateji türü bir yapım. Metin tabanlı ilerleyen oyunda kendi hanedanlığınızı kurabilir, sunulan görevleri yerine getiriş şeklinize göre hanedanlığınızın yükselmesini sağlayabilirsiniz. Yapacağınız hareketler ve seçimler hikayenin işlenmesinde çok önemli bir yere sahip. Öyle ki Lennister, Targaryen, Tully veya Stark gibi hanedanlıklarla dostluklar kurabilme şansı tanıyan oyunda Westeros’taki politik olaylara müdahale edebiliyorsunuz. Keyifli ve sürükleyici oyun dizinin tadına doyamayanlar için birebir!

Game of Thrones - A Telltale Games Series

Eski tarz macera türü oyunlara modern bir yorum getiren ve bilhassa The Walking Dead uyarlamasıyla yıldızı parlayan Telltale Games’in Game of Thrones yorumu listemizin bir diğer gözdesi.

Televizyon dizisiyle paralel ilerleyen bir hikayeye sahip olan  ve doğrudan aynı ismi taşıyan Game of Thrones oyunu 3. Sezon sonundan başlayarak  5. Sezonun başlangıcına kadar olan süreci kapsıyor. Kontrollerimizdeyse kitaplarda kısaca bahsedilen Forrester hanedanlığı var. Stark hanedanlığına bağlılık yemini etmiş bu ufak hanedanlık, gelişen olaylar birlikte pek çok farklı tehditle yüz yüze geliyor. Bu noktada hanedanlığın önde gelen isimlerini kontrol ederek yaptığınız seçimler, söylediğiniz sözler ve hareketlerle Westeros’taki ali cengiz oyununda yerinizi alıyorsunuz. Ve yaptığınız her hareket, ağzınızdan çıkan her söz hanedanlığınızın kaderini belirliyor.

Tam da Game of Thrones’dan beklendiği gibi şok edici anlara, beklenmedik kırılma noktalarına gebe olan oyunda Cersei, Tyrion Lannister, Margaery, Ramsay ve John Snow gibi karakterle bizzat tanışma şansına erişiyorsunuz.

BONUS: Crusader Kings II: Game of Thrones Modu

Listemizde son olarak resmi bir Game of Thrones oyunu değil belki ama olsaydı ancak bu kadar başarılı olabilirdi diyeceğimiz bir mod var. George R. R. Martin’in fantastik dünyası için biçilmiş kaftan olan başarılı strateji oyunu Crusader Kings II için geliştirilmiş Game of Thrones modu oyunu baştan aşağı Westeros’a çeviriyor. Batıdaki 7 Krallıktan doğuda Qarth’a tüm bir diyarı fethinize bırakan mod, dizide işlenen senaryodan 300 yıl öncesinde başlayan bir hikayeye sahip ve gelen güncellemelerle birlikte sürekli yeni hikayelere kavuşuyor.

Mod size hanedanlık kurma şansına sahip bir soylu, bir Gece Nöbetçisi, Özgür Şehir veya Qarth’da bir tüccar ya da Korsan savaş lordu olarak oynama şansı veriyor. Bundan sonrasıysa tamamen sizin ellerinizde! Politika, ittifak, evlilikler, savaşlar veya arkadan bıçaklama…

Şayet strateji oyunlarını seven bir oyuncuysanız bu mod size keyifli zaman geçirtecektir. Büyük bir Game of Thrones hayranı olarak bu modu denemek istiyor ancak daha önce stateji oyunlarıyla içli dışlı olmadığınız için ürküyorsanız; merak etmeyin! Karmaşık görünebilir ama şaşırtıcı bir şekilde hakim olması kolay bu modu yapacağınız araştırmalarla birlikte daha rahat oynayabilirsiniz!

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ