27.12.2016 10:00

2016 Yılının En İyi Grafikli Oyunları

Grafik Canavarları!

Buzz » Oyun İncelemeleri » Grafik Canavarları!

     Her bir oyun yılının ardından gelişen grafik teknolojisi, konsolları bir kenara bırakarak PC platformunda daha görkemli bir hal alıyor. Geliştirilen API’lar, ekran kartı üreticileri ve oyun yapımcılarının devamlı ileriye götürdüğü grafik teknolojisi, her zaman PC platformunun çekici bir kısmı olarak kalacak. Bu bağlamda 2016 yılında çıkışını gerçekleştiren ve yeni nesil ekran kartlarını dahi zorlayan üst düzey grafiklere sahip oyunları sizler için derledik.

DOOM

     Son oyunu ile oynanış mekaniği anlamında köklerine dönüş yapan yeni DOOM, yeni nesil kaplama kalitesinin gücünü id Tech 6 oyun motorundan alıyor. Kan ve vahşetin üst düzeyde olduğu yapımda yer alan detay seviyesi, adeta rakiplerini kıskandıracak derecede ayrıntılı tasarlanmış. DOOM evreninde yer etmiş silahların yanında, işlevi ile savaş alanını baştan aşağı değiştiren yeni silahlar sayesinde şeytanların kasabı olduğunuz oyunun adrenalin seviyesi hiçbir zaman aşağı inmiyor.

 

 

Battlefield 1

     Birinci dünya savaşının görünmeyen kısımlarını ön plana çıkaran Battlefield 1, 2016 yılının en grafiklere sahip oyunu olabilir. Maksimum detay seviyesinde tank borusunun ucuna düşen su damlalarını dahi görebildiğimiz yapımın temelinde Frostbite 3 oyun motoru yer alıyor. Yeni nesil ekran kartlarının her türlü nimetinden yararlanan Battlefield 1, 4K oyunculukta da bu yılın öncüsü olmaya aday. Özellikle PC tarafında her türlü grafik ayarı ile oynayabildiğimiz Battlefield 1, ekran kartını test etmek isteyen oyuncular için biçilmiş kaftan pozisyonunda yer alıyor.

 


 

Tom Clancy’s The Division

     Hastalıktan kıvranan New York şehrinin sokaklarında hayatta kalmaya çalıştığımız The Division’ın, yeni nesil ekran kartları ile birlikte uyum sağlayarak çalışan en iyi oyun olduğunu söyleyebiliriz. Tam detay seviyesinde fotorealistik kaplamalar ile sisteminize ecel terleri döktürmeyi başaran The Division’ı oynarken adeta atmosferi yaşıyorsunuz. Grafiksel anlamda oyun basınından da tam puan alan Tom Clancy’s The Division’ın konsol versiyonlarının yanında bir de PC platformunda görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

 

Forza Horizon 3

     Xbox One’ın yanında PC platformunda da boy gösteren yeni nesil araba yarışı Forza Horizon 3, DirectX 12’nin bütün nimetlerinden yararlanıyor. Araç yelpazesinin oldukça geniş olduğu yapımda her aracın iç ve dış detay seviyesi gerçek ile birebir seviyede. Simulasyon ve arcade yapıyı harmanlayan Forza Horizon 3’ü PC’de oynadığınızda, Avusturalya’nın renkli bölgelerinde haritayı keşfederken bile zevk alabiliyorsunuz.

 

Deus Ex: Mankind Divided

     PC platformu için geliştirilme sürecinde tamamen DirectX 12’ye göre optimize edileceği söylenen Deus Ex: Mankind Divided, futuristik dünyasını yeni nesil kaplama kalitesi ile birleştirince ortaya adeta görsel bir şölen çıkıyor. Grafik ayarlarını en yüksek seviyeye aldığınız taktirde yeni nesil ekran kartlarını dahi zorlayacak şekilde bir detaya sahip olan yapım, ışıkların yansımasını çeşitli yazılım destekleri ile beraber gerçeğe en yakın değerlerde gösterebilmekte.

 

 

Watch_Dogs 2

     Şehrin kontrolünü elinize aldığınız Watch_Dogs 2, sizi saatler boyunca klavye başına kitleyebilecek potansiyele sahip. San Francisco’nun renkli sokaklarını neredeyse bire bir şekilde modelleyen Ubisoft, grafik kalitesinden de ödün vermediğini dile getiriyor. PC sürümü için yeni nesil ekran kartlarının her türlü marifetini oyuna aktaran yapımcı ekip, kaplama, gölge ve ışıklandırma seviyelerini de ilk oyundan bu yana oldukça ileriye taşımış. Vaat edilen grafikleri çıkışında sunmayı başaramayan ilk Watch_Dogs’un aksine ikinci oyun oldukça başarılı olmuş diyebiliriz.

 

 

Rise of the Tomb Raider

     Geride bıraktığımız sene Xbox platformları için çıkış yapan yeni Tomb Raider, bu senenin başında PC platformuna çıkışını gerçekleştirmişti. Lara Croft’un amatör zamanlarını anlatan senaryo yapısı ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran oyun, oyunculardan da iyi değerlendirmeler alarak uzunca bir süre adından söz ettirdi. Konsollardan farklı olarak Microsoft’un desteği ile beraber PC platformunda ileri düzeyde detay seviyesi ve yüksek çözünürlük ayarları ile karşımıza çıkan Rise of the Tomp Raider’ın kaplama kalitesi, Lara Croft’un toy dönemlerine daha gerçekçi bir bakış atmanızı sağlıyor.

 

 

 

Masaüstü PC Gücünde Gaming Laptop

Listemizin sonuna geldiğimizde 2016 yılında görselliğiyle öne çıkmış tüm bu oyunları görkeminden hiç bir şey kaybetmeden deneyimlemek isterseniz, Türkiye'de satışta olan en uygun fiyatlı GeForce GTX 1060 ve 6. Nesil Intel Skylake işlemciye sahip Monster'ın Tulpar T5 V8.1 15.6" modelini tercih edebilirsiniz.

 

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ