19.12.2016 05:37

Nintendo Switch'in Bazı Teknik Özellikleri Ortaya Çıktı

Nintendo yine düşük seviyede gidiyor

Buzz » Oyun Haberleri » Nintendo yine düşük seviyede gidiyor

    Nintendo Switch'in bütün özelliklerini önümüzdeki ay bir etkinlikte görecek olsak da, Eurogamer'ın Digital Foundry kolu aldığı bilgilerle beraber firmanın yeni konsoluna yönelik bazı teknik detayları paylaştı. Wii U ile beraber nesil arasında kalan ve bir benliğe sahip olamayan firma, Nintendo Switch'te de düşük takılacak gibi görünüyor.

    İşlemci gücünün 1020MHz hızda çalıştığını belirten site, bu hız değerinin hem dock ünitesine takılıyken, hem de el konsoluymuş gibi kullanılırken geçerli olduğunu söylüyor. İşlemcinin haricinde Switch'in sahip olduğu donanımlar üniteye takılı olup olmadığına göre hız değişikliği gösteriyor. Bellek konusunda konsolun üniteye takılıyken 1600MHz'da çalıştığı, takılı değilken de 1331MHz hız değerini gördüğü belirtiliyor. 

    Ekran kartı konusuna geldiğimizde ise Nintendo Switch'in donanımsal açıdan düşük olduğu kısım karşımıza çıkıyor. Konsolu üniteye bağlıyken kullansanız bile Switch'in Tegra X1'in tam potansiyelini gösteremediği, ekran kartının 768MHz hızına kilitli olduğu söylenmiş. Nvidia'nın Shield isimli Android konsol projesinde bile ekran kartı hız değeri daha yüksek bir şekilde karşımıza çıkmıştı. Eğer konsolu üniteye bağlı değilken kullanmayı düşünüyorsanız durum daha da beter. Zira Switch'in el konsolu olarak kullanıldığında ekran kartı hızının 307.2MHz'a kadar düştüğü belirtilmiş. 

    Görünüşe göre Nintendo, Wii'de uyguladığı taktiği denemek istiyor. Donanımdan kısıp ucuz fiyat sunmayı hedefleyen firmanın, çıkış döneminde geniş bir oyun kataloğu sunması gerekecek. Zira Wii U'da olduğu gibi oyun yapımcılarının çoğu düşük donanımlı bir konsola oyun geliştirmek istemeyecektir.

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ