15.09.2016 08:59

Geçmişten bugüne, oyun dünyasının unutulmaz futbol oyunlarından 5 ismi sizlere tekrar hatırlatmak için bir liste hazırladık.

Unutulmaz Futbol Oyunları

Buzz » Özel Dosyalar » Unutulmaz Futbol Oyunları

 

     Futbol oyunları geçmişten günümüze, sürekli daha da yeni ve gelişmiş bir şekilde oyunculara sunuluyor. Bizler de geçmişten bugüne, oyun dünyasının unutulmaz futbol oyunlarından 5 ismi sizlere tekrar hatırlatmak için bir liste hazırladık.

Virtua Striker

Sega tarafından geliştirilen Virtua Striker, arcade makinalarının vazgeçilmez isimlerinden birisi olarak hafızalarımızda yer edindi. Gerçekçi oynanışa sahip bir simulasyondan çok, eğlenceli ve hızlı oyun yapısıyla  biliniyordu. Vİrtua Striker, 3 boyutlu grafik teknolojisinin bir futbol oyununda ilk defa kullanıldığı oyun olarak da tarihe geçmiştir.  Virtusa Striker serisi nadiren konsollara çıkmış olsa da, ilk Virtual Striker oyunu 2013 yılında Playstation 3’e port edilmiş ve Japonya’da bulunan konsol sahiplerinin beğenisine sunulmuştu.

International Superstar Soccer 98 (ISS 98)

Konami’nin Osaka ofisi tarafından hazırlanan ISS 98, Nintendo 64 konsoluna özel olarak hazırlanmıştı. Resmi FIFA lisansı olmamasına rağmen, zamanın ünlü futbolcularından bazılarının isim haklarını almış ve oyunda onları görme imkanı sağlamışt yapımcıları. Fransa 98 döneminde çıkan oyun, genel olarak Dünya Kupası üzerine yoğunlaşmıştı. Takımların büüyk çoğnuluğu orjinal kadrolarına sahip olarak oyunda bulunuyordu. Tabi ki isim hakları dolayısıyla oyuncuların isimleri, numaraları ve fiziksel görünüşleri değiştirilmişti.

Sensinble World of Soccer

Sensible Software tarafından, 1992 yılında çıkartılan ilk oyunun devamı niteliğindeki Sensible World of Soccer, 2 boyutlu futbol oyunu ve kapsamlı bir menajerlik modunu barındırıyordu. Yalnızca sekiz yöne hareket edebilen karakterler ve tek bir şut tuşu bulunmasına rağmen, oyuncuya birçok farklı hareketi gerçekleştirme imkanı sunulmuştu. Profesyonel futbol dünyası hakkında sağlam bir veritabanı bulunan oyun, tam olarak 1,500 takım ve 27.000 oyuncu hakkında veri sahibiydi.

2007 yılında, Stanford Üniversitesi görevlisi Henro Lowood, oyun geliştiriciler, gazeteciler ve araştırmacılar ile birlikte “Tüm Zamanların En Önemli Oyunları” isimli bir liste hazırladı. Tetris, Warcraft, SimCity ve Doom gibi isimlerin yanı sıra Sensible World of Soccer’da bu listede bulunuyordu.

Pro Evolution Soccer 6

Aynı zamanda Winning Eleven 10 adıyla da hatırlanabilecek olan PES 6, Konami tarafından hazırlandı ve 2006 yılında oyuncularla buluştu.

PES oyunları arasında en sevilenlerden birisi olmuş, ülkemizde de büyük bir hayran kitlesi edinmeyi başarmıştı. Gerçekçi oynanış mekanikleri ile eğlenceli oyunu birleştiren bir yapısı vardı. Karakter kontrolleri tamamen oyuncuya bırakıldığından, yetenekli bir oyuncu tarafından kontrol edilen sporcular, tam olarak oyuncunun istediği gibi hareket edebiliyordu.

FIFA International Soccer

1993 yılında Electronic Arts tarafından yayınlanan FIFA International Soccer, uzun soluklu FIFA serisinin ilk oyunuydu.İlk olarak Sega Mega Drive konsolunda çıkan oyun, daha sonra çeşitli platformlar için de boy gösterdi.

Oyun içerisinde yalnızca milli takımlar bulunuyordu ve uluslararası maçlar yapılabiliyordu. Saha içinde istenilen futbolcunun kontrol edilebildiği oyunda, dört kişiye kadar birlikte oynama fırsatı da sunulmuştu.

EA tarafından 300.000 satış yapacağı tahmin edilen oyun, ilk 4 haftada 500.000 satış barjını geçti. Aralık ayında çıkmasına rağmen, yılın oyunu olarak ödüllendirildi. Bir yıl sonra Sega Mega Drive’a özel çıkan FIFA 95 ile birlikte FIFA serisi resmi olarak başladı. Kısacası bu oyun, EA’nın milyon dolarlar kazandıran serisinin başlangıcı olarak tarihe geçti.

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ