10.01.2017 07:23

WESG'nin kapalı kutu grubuna yakından bakıyoruz

WESG Özel: B Grubu Analizi

Buzz » Oyun Haberleri » WESG Özel: B Grubu Analizi


WESG Global Finaller adım adım yaklaşırken, B Grubu turnuvanın en zayıf grubu olarak ön plana çıkıyor. Ancak B Grubu, zayıflığının yanında kapalı kutu olma özelliğine de sahip. Sürprizlere açık gruba daha yakından bakmaya ne dersiniz? Heniz görmediyseniz, A Grubu analizimizi okumak için tıklayın.


K23

Adlet “keeN” Nyrseytov
Bektiyar “fitch” Bahytov
Maghzan “fANTASTIKO” Temirbolat
Ramazan “Ramz1k” Bashisov
Yevgeniy “dreaM” Bogatyrev

WESG Finalleri’nin tarihi kesinleşmeden önce Kazak karması K23, turnuvada dereceye girecek takımlardan biri olarak görülüyordu. Eleme aşamalarını Gambit oyuncuları Dauren “AdreN” Kystaubayev, Rustem “mou” Tlepov ve Abay “HObbit” Khasenov önderliğinde geçen Kazaklar, turnuva tarihinin ELEAGUE Majör’den hemen önce olması sebebiyle büyük bir şok yaşayarak Gambit üçlüsünden mahrum kaldı zira bu oyuncular majöre takımla hazırlanmak için turnuvaya katılmayacaklarını açıkladı.

Kadro Tengri oyuncuları keeN, fitch ve Ramz1k ile doldurulsa da bu değişiklik, şüphesiz, K23’ün hedeflerini küçülttü. Tengri gibi zaman zaman uluslararası turnuvalarda boy gösteren bir takımın oyuncuları, zayıf gruptan çıkmak için yeterli olacaktır fakat K23, Gambit oyuncularının eksikliğini ilerleyen aşamalarda maksimum düzeyde hissedecek. Kura şansı yanlarında olmazsa Kazaklar’ı gruptan sonra çok zor bir turnuva bekliyor.rEAK

Cristian “proxure” Rojas
Carlos “Tio” Swing
Javier “FiReMaNNN” Collado
José Patricio “L!nKz^” Ortega
Felipe “feLiZnOJkE” Clas

EnVyUs, Virtus.pro, GODSENT gibi üst düzey takımların katıldığı bir turnuvada Şili’den bir ekibin yer aldığını görmek alışık olduğumuz bir deneyim değil. Latin Amerika Counter-Strike’ı Brezilya öncülüğünde hızla gelişiyor fakat Arjantin dışında uluslararası başarı potansiyeli olan ülke henüz yok. Şili de en iyi kadrosunu çıkarsa dahi Avrupa veya Kuzey Amerikalı rakipleriyle boy ölçüşebilecek düzeyde -henüz- değil.

Eski Force of Nature ekibi, rEAK organizasyonuna transfer olarak ismini değiştirdi ve turnuvaya rEAK ismiyle katılacak. Bu aynı zamanda takımın proxure ile muhtemelen son turnuvası. Şili’nin en yetenekli oyuncusu olarak kabul gören proxure 2017’de Miami Flamingos takımında oynayacak. Bu, rEAK için kötü haber olsa da Şilili bir oyuncunun ABD’ye taşınıp üst düzey turnuvalarda boy göstermeye çalışacak olması ülke için büyük bir fırsat. rEAK, her zaman olduğu gibi son bir defa başarı için proxure’un şapkadan tavşan çıkarmasını umarak Çin’e gidiyor.iGame.com

Saku “SAGGERTON” Jokinen
Eetu “sAw” Saha
Lasse “ZOREE” Uronen
Sami “xseveN” Laasanen
Lesse “zehN” Linjala

Slaava "Twista" Räsänen (koç)

Grubun tek Avrupalı takımını yerel İskandinav turnuvalarını takip edenler LGR adıyla hatırlayacaktır. Fin ekibi 2016 Mayıs'ından Ekim'ine kadar LGR adı altında İskandinav turnuvalarında önemli başarılara imza attı. Kıtasal turnuvalarda ciddi bir işe imza atamasa da yerel başarılar iGame.com’un dikkatini çekti ve organizasyon ekimde LGR ile anlaşarak kadroyu transfer etti.

Orijinal LGR kadrosuyla iGame.com’un WESG kadrosu arasındaki tek fark, zehN’in transfer edilip Twista’nın koç pozisyonuna geçmesi. K23 ve Çin ekibi VG.CyberZen’e karşı işleri zor fakat 2016’nın sonunda gördüğümüz iGame.com, grubun kalan ekiplerini rahatlıkla yenip 3. olarak bir üst tura çıkacak kapasiteye sahip. Ancak çeyrek finalden sonrasını hedeflemek bir yana, hayal etmeleri için sessiz sedasız olağanüstü bir hazırlık süreci geçirmiş olmaları gerekiyor. Bu ihtimalin gerçek olması ve kura şansıyla EnVyUs, Virtus.pro gibi ekiplerden kaçmaları durumunda dahi olası Kinguin, Space Soldiers, .Russia veya Dark Passage maçları onlar için yine de imkansız bir görev olarak kalmaya devam edecek.


VG.CyberZen

Bin “Savage” Liu
BingYuan “tb” Li
Zhuo “advent” Liang
WeiJie “zhokiNg” Zhong
Kunhua “LOVEYY” Bai

VG.CyberZen, Çin’in CS: GO’da dünyaya açıldığı 2016 yılını ülkenin en iyi ikinci takımı olarak görülerek geçirdi. Herkes onlardan TyLoo’yu zorlayıp, ülkede zirveye çıkmaya çalışmalarını beklerken kendilerini FIVE’a karşı ikincilik pozisyonunda tutunmaya çalışırken buldular. Avrupa ve Kuzey Amerika takımlarına karşı aldıkları sonuçlar pek iç açıcı olmasa da Çin’in devasa yatırımları sayesinde düzenli olarak kendilerini üst düzey Batı takımlarıyla oynarken buluyorlar. 2016’da Asya turnuvalarında Renegades, TheMongolZ gibi kalburüstü takımlara karşı aldıkları galibiyetlerde ne olursa olsun onları dikkat edilmesi gerek bir takım kılıyor.

Zayıf grupları Cyberzen için bir şans. Grup aşamasında kötü oynamaları durumda bile uluslararası maç tecrübeleri onları ilk üç içinde tutacaktır. Gruptan sonraysa ev sahibi olmak ellerindeki tek koz. Diğer B Grubu takımları gibi Cyberzen’in WESG Finalleri’ndeki yolu, en iyi durumda bile çeyrek finalde son bulacağa benziyor..Colombia

Juan Esteban “sickLy” Valencia Estrada
Jesús “sam_A” Taboada Foen
Andre “spamzz” Correa
Santiago “Daveys” Galvis
Camilo “points” Londoño

Kolombiya karması .Colombia, ne yapacağı hiç bilinmeyen bir takım. Kapalı kutu grupta olmanın hakkını veriyorlar. Latin Amerika oyuncularıyla ABD’de kurulan proje ekibi Miami Flamingos oyuncusu sickLy dışındaki oyuncuları tanımıyoruz. rEAK’in proxure’dan umduğunun bir benzerini .Colomiba sickLy’den umacak. iGame.com, VG.CyberZen veya K23’e karşı alınacak sürpriz bir galibyet onları grupta üçüncü yapabilir ama WESG Finalleri, Kolombiya karması için her şeyden önce keyif alınacak bir deneyim.

ENZO

ChiNam “Darkkis” Li
WingHei “Freeman” Cheung
YanTung “TunGY” Chan
HoWang “krbl” Wong
Kashing “svbb” Yeung (KinFung "ckf" Chow yerine geçici olarak)

Hong Kong takımı ENZO, Asya’da kıtasal turnuvalarda düzenli olarak kendine yer buluyor. Şimdiye kadar önemli bir başarıları bulunmasa da Asya’nın önemli ekiplerine karşı oynama tecrübeleri, onları B Grubu’nun sürpriz yapması en muhtemel takımı konumuna getiriyor. K23, VG.CyberZen ve iGame.com, B Grubu’nu ilk üç sırada bitirmesi beklenen ekipler fakat her biri, sürprizlere karşı dikkatli olmak zorunda. ENZO’nun işi zor, zira bu üç ekip sürpriz yaşamamak için kalan takımlar arasında en çok ENZO’ya dikkat edecektir.

Asya’nın dünyada söz sahibi olmaya çalıştığı günlerde ENZO’nun gruptan çıkması kıta için önemli fakat .Colombia ve rEAK’i geçerek grubu dördüncü sırada bitirmeleri kötü bir sonuç olmayacaktır. Böyle bir sonuç, Çin dışındaki Asya takımlarının, Brezilya harici Güney Amerika takımlarına karşı aldığı bir zafer olacak ve Asya’nın Counter-Strike: Global Offensive’deki gelecek umutlarını arttıracak. Takım olarak ENZO da grupta ilk üçe girmeyi hayal etse de onlar için gerçekçi hedef, grubu Latin Amerika takımlarının önünde 4. bitirmek üzerine kurulu olmalı.

Yazar: Ali Or @MaxxieCSGO

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ