09.01.2017 11:03

WESG Özel: A Grubu Analizi

WESG'nin ölüm grubuna yakından bakıyoruz

Buzz » Oyun Haberleri » WESG'nin ölüm grubuna yakından bakıyoruz


WESG CS: GO Global Finaller, dünyanın her köşesinden 24 takımı ve 1.5 milyon dolar ödül havuzuyla buluşturuyor. 12 Ocak'ta başlayacak turnuva, altı takımlı dört gruptan oluşacak. Etkinliği daha iyi takip edebilmeniz için her bir grubu inceleyeceğiz. İlk olarak ölüm grubu olarak nitelendirilen A Grubu ile başlıyoruz..Russia

Dmitry “hooch” Bogdanov
Vadim “DavCost” Vasilyev
Dmitry “S0tF1k” Forostyanko
Alexey “ub1que” Poliyanov
Savely “jmqa” Bragin

Turnuvanın çok eleştirilen farklı ülkelerden oyuncular aynı takımda olamaz kuralının sonucu olarak bir araya gelen karma Rus takımı, zorlu Avrupa ve BDT (Bağımsız Devletler Topluluğu) Elemelerinden geçerek turnuvaya katılmaya hak kazandı. İlk bakışta hooch ve DavCost dışında göze çarpan bir oyuncuları olmasa da elemeleri grubun diğer Avrupa takımlarının hepsinden yukarıda bitirdiler.

Elemeler esnasında Virtus.pro’yu iki defa yenmişlerdi ve finallere Polonya ekibiyle karşılaşarak başlayacaklar. 12 Ocak günü ikinci maçlarıysa Brezilyalı Team One’a karşı. Bu iki maçtan alınacak iki galibiyet hayati önem taşıyor. Birinci takımın doğrudan çeyrek finale, ikinci ve üçüncününse son 12 turuna çıkacağı grupta, .Russia’nın son maçıysa subtLe’a karşı ve mutlak favoriler. Mutlak favori çıkacakları Team One ve subtLe maçlarının yanı sıra Virtus.pro’ya veya Epsilon’a karşı alınacak galibiyetler onları gruptan çıkarabilir. Grubun bir diğer takımı EnVyUs’un zor günler geçirdiğini göz önüne alırsak, kağıt üzerinde grubun favorisi olmayan .Russia’nın, ilk üçteki yeri garanti gibi duruyor.

Turnuvada daha da ilerilere gitmek içinse .Russia, hooch ve DavCost’tan medet ummak durumunda. Takımın tartışmasız en iyi iki oyuncusu, zayıf rakiplere karşı tek başlarına dahi maç kazandırabilirler fakat daha zorlu maçlarda diğer üyelerden de katkı gelmek zorunda.


Virtus.pro

Wiktor “TaZ” Wojtas
Filip “NEO” Kubski
Jarosław "pashaBiceps" Jarząbkowski
Janusz “Snax” Pogorzelski
Paweł "byali" Bieliński

WESG Global Finaller, 1.5 milyon dolarlık ödül havuzuna ve 24 katılımcı takıma rağmen aslında çok az üst düzey takımı ağırlıyor. Bunlardan biri de istikrarın CS: GO’daki karşılığı olan Virtus.pro. En kötü günlerinde dahi en iyi beş takımdan biri olan Polonyalılar’ın turnuvada tek hedefi var, şampiyonluk ve onun getireceği 800.000$.

Virtus.pro beşlisi Ocak 2014’ten bu yana birlikte oynuyor ve bir majör dahil olmak üzere, sayısız turnuva kazandılar. WESG Global Finalleri’nin de en büyük favorilerinden biri olarak, grup aşamasındaki performansları belirleyici olacaktır. .Russia, EnVyUs ve Epsilon maçlarındaki performansları, sonraki aşamalardaki muhtemel GODSENT, Ukraine, Kinguin, K23 veya Space Soldiers maçlarındaki performansları için bir ön gösterim olacak. Gruptaki şansları konusuna değinmek yersiz, ikinci olmaları başarısızlık, üçüncü olmalarıyla hayal kırıklığı olur. Gruptan çıkamama gibi bir durum söz konusu dahi değil.


Team One

Pedro “Maluk3” Campos
Rafael “pava” Pavanelli
Fillipe “bt0” Moreno
Alan Diego “adr” Riveros
Victor “iDk” Torraca

Çin’e tatlı bir gezinti ve dünyanın en iyi oyuncularına karşı haritada en azından 10 round alabilmek için gelen bir takım Team One. Brezilya’da yerel turnuvalara katılırken WESG Amerika Elemeleri’ndeki sürpriz 4.lükleri sonucu kendilerini bir anda Çin’de buldular. WESG Global Finaller, kuşkusuz, onlar için büyük bir tecrübe olacak ancak elemelerdeki sürpriz performanslarını saymazsak, Epsilon’a karşı dahi galibiyet almalarını iddia edebileceğimiz bir dayanağımız yok. Onların hedef maçı muhtemelen subtLe’a karşı olacak ve grubu galibiyetsiz kapatmamaya çalışacaklar.


Epsilon

William “draken” Sundin
Fredirk “REZ” Sterner
Fredrik “freddieb” Buö
André “BARBARR” Möller
Hampus “hampus” Poser

2016’yı iyi geçiren takımlardan biri de Epsilon’du. Yılın başında yerel veye haftalık turnuvalarla idare eden İsveç ekibi, zamanla performansını yükseltti ve yılın ikinci yarısında WCA Finalleri ile Pro Gamer League – Summer 2016’yı kazandı. Space Soldiers’ın ASUS ROG Summer zaferinde finalde karşılaştığı ekip de Epsilon’dan başkası değildi. Epsilon’un bu iyi performansı elbette İsveç’teki devlerin iştahını kabarttı ve sonuç olarak fnatic, Joakim “disco doplan” Gidetun’u bir çırpıda transfer etti. Yıldız oyuncularını kaybeden Epsilon, WESG Finalleri’ne akademi takımları Epsilon Hype’tan hampus’u 5. oyuncu olarak götürecek.

Farklı bir grupta yer alması durumunda gruptan çıkmasına kesin olarak bakabilirdik, fakat EnVyUs, .Russia ve Virtus.pro’lu grup İsveç takımının gözünü korkutuyor. Epsilon için tek umut, subtLe ve Team One maçlarını kazanıp, diğer üç maçtan da bir galibiyet çıkararak üçüncü olarak gruptan çıkmak.subtLe (Team Canada)

Kyle “OCEAN” O’Brien
Ellis “els” Clay
Jonathan “jonji” Carey
David “DAVEY” Stafford
Matt “knc1” Arnold

Kanada temsilcisinin WESG hikayesi, adeta bir dram filmi. Uluslararası hiçbir başarısı olmayan ekip, bir şekilde WESG Finalleri’ne katılmaya hak kazanıyor. Vizeler alınıyor, planlar yapılıyor, gruplar açıklanıyor. Rakipler arasında Virtus.pro ve EnVyUs da var. dünyanın en iyi oyuncularına karşı belki de ilk ve son kez oynayacaklar. Fakat turnuvadan iki hafta gelen bir haberle her şey alt üst oluyor.

Bu haber, takımın en iyi oyuncusu Paul “Nerdy” Gill’in VAC-banlanması. Hemen Nerdy’nin yerini doldurması için isim arayışlarını giriliyor ve eski Splyce oyuncusu DAVEY ile anlaşılıyor. Nerdy’nin hile kullanması, takım için iyi bile olmuş denilebilir çünkü DAVEY, Splyce ile uluslararası turnuvalara katılmış bir isim. Fakat trajikomik bir durum daha yaşanıyor ve Warren “hades” Rettich, vize başvurusunun onaylanmadığını takıma bildiriyor. Takımın bir başka oyuncusu Els’e göreyse, bu tamamen hades’in Çin’e gitmekten korkmasıyla alakalı. KennyS, Snax gibi oyunculara karşı oynamaktan çekinen hades, els’e göre zaten vize başvurusunu hiç yapmamış!

Els’in paylaştığı fotoğraflarda açıkça görünüyor ki, en baştan umutsuz olan hades, yine de turnuvaya gideceğini söylüyor fakat Nerdy’nin banlanması ve grupların açıklanması sonrasında takımla iletişim kurmuyor, kurduğunda da hep bahaneler bulup ertesi gün vizeye başvuracağını söylüyor. Ulaşım ve konaklama masraflarının organizatörler tarafından karşılandığını, vize başvurusu yaptığı konusunda bir kanıt da olmadığını düşününce, komik bir ihtimal gibi gelen “korku” gayet gerçekçi bir hal alıyor.

İşte, subtLe’ın WESG’de en çok konuşulacağı konu bu, zira takım hades’in yerine neredeyse hiç tanınmayan knc1’i son anda kadroya ekledi ve Team One’a karşı alınabilecek bir galibiyet dışında WESG’de hiçbir umutları yok. Els’in dediğine göre, takım zaten Çin’e keyif almak için gidiyor.EnVyUs

Kenny “KennyS” Schrub
Dan “apEX” Madesclaire
Vincent “Happy” Schopenhauer
Nathan “NbK-“ Schmitt
Christophe “SIXER” Xia

Kabus gibi geçen bir yılın ardından WESG, EnVyUs için yeni umutlar demek” isterdim ancak öyle değil. WESG, yüksek ihtimalle EnVyUs’un majör ile birlikte bu kadroyu kullanacağı son turnuvalardan biri. Öyle ki, son haftalarda G2 ve EnVyUs’un oyuncularında bir Fransız süper takımı oluşturulacağı sıkça konuşuluyor. Artık öyle bir hal aldı ki, bu bir iddiadan öte geri sayıma dönüştü. Oluşacak yeni takımın EnVyUs forması mı giyeceği, G2 adı altında mı oynayacağı yoksa üçüncü bir organizasyona transfer mi olacağı bilinmiyor. Eğer EnVyUs KennyS, apEX, Happy, Richard “shox” Papillon ve Alexandre “bodyy” Pianaro’dan oluşacağı söylenen ekibe imza attıramazsa, 2017 muhtemelen 2016 gibi kötü geçecek.

WESG Finalleri, son haftalararını yaşayan kadro için sadece para ödülü anlamına da gelmiyor. 2015’te zirveye çıkan takım, 2016’da dibi görmüştü. Bu turnuva, takımın olduğu kadar oyuncuların da bireysel olarak prestij ve özgüvenlerini yükseltme turnuvası. Zorlu gruplarında sürpriz mağlubiyetler almadıkları ve yarı finale kadar kura şanssızlığı yaşamadıkları taktirde, birbirlerine iyi bir veda etmiş olacaklar. Bu ihtimal, takım vasat performans gösterirken dahi müthiş oynayan KennyS’in liderliğinde gayet muhtemel görünüyor.

Yazar: Ali Or  @MaxxieCSGO

TAVSİYE ETTİKLERİMİZ